[spis tras]

Początkiem trasy jest katowicki Park im. Tadeusza Kościuszki (punktem początkowym jest Wieża Spadochronowa). W Parku zwiedzamy zabytkowy kościół p.w. św. Michała oraz cmentarz poległych żołnierzy radzieckich.
 

początek trasy - Parki im. Tadeusza Kościuszki

 
Po przekroczeniu ulicy Tadeusza Kościuszki ulicą Zgrzebnioka zmierzamy w kierunku Katowickiego Parku Leśnego im. R. Stachonia (na tym odcinku trasa biegnie po tzw. „Szlaku Parkowym").
 

Katowice Muchowiec

 
Mijając leśniczówkę dojeżdżamy do katowickiego lotniska Muchowiec. Wjeżdżamy na drogę prowadzącą w kierunku Doliny Trzech Stawów. Po drodze mijamy m.in. Ośrodek Kempingowy. Ulicami Gospodarczą i Górniczego Dorobku dojeżdżamy do dzielnicy Nikiszowiec. W tej starej robotniczej dzielnicy z doskonale zachowaną architekturą możemy przejechać przez ulice, na których powstawała część filmów Kazimierza Kutza poświęconych Śląsku. Po opuszczeniu Nikiszowca kierujemy się w stronę dzielnicy Janów, a następnie Szopienice. Dojedziemy tam przejeżdżając ulicą Lwowską. Po dojechaniu do ulicy J. Kantorówny przekraczamy rzekę Rawę. Skręcamy z ulicy Morawy w drogę gruntową i kierujemy się nią w stronę dzielnicy Borki - w kierunku tzw. „Stawików".

Obok stawu „Borki" znajduje się nieduża piaszczysta plaża - doskonałe miejsce wypoczynku w sezonie letnim. W dzielnicy Borki skręcamy obok pętli autobusowej i kierujemy się w stronę Sosnowca. Po drodze należy zwrócić uwagę na niestrzeżony przejazd kolejowy. W Sosnowcu wyjeżdżamy na ulicę Kresową — tu możemy skręcić ścieżką rowerową prowadzącą przez teren Ośrodka Sportowego aż do ulicy Sobieskiego. Jest to doskonałe połączenie z centrum Sosnowca, pozwalające na ominięcie ulic o wzmożonym ruchu kołowym. Na ulicy Kresowej można skorzystać z oferty hoteli: "Orbis" i "Aria" oraz zwiedzić sosnowieckie egzotarium. Za restauracją Mc Donalds skręcamy w ulicę Piłsudskiego, która za autostradą łączy się z ulicą Baczyńskiego. Od ulicy Baczyńskicgo do ulicy Szybikowej prowadzi droga gruntowa. Ulicą Szybikową, a następnie Borową i W. Reymonta dojeżdżamy do czeladzkiego Osiedla Musiała. Tu możemy zwiedzić Park Jordana lub Park „Grabek" (park ten  przylega do zabytkowego Ogrodu Morwowego, z którym tworzy całość). Jadąc ulicą Dehnelów dojeżdżamy do ulicy Legionów, która prowadzi nas do centrum Czeladzi. Tu możemy zwiedzić Rynek oraz kościół św. Stanisława Biskupa. Bocznymi uliczkami równoległymi do ulicy Szpitalnej jedziemy w kierunku Będzina. Po przejechaniu przez Park „Rozkówka" wjeżdżamy na teren Grodźca - najstarszej dzielnicy Będzina, słynącej przed laty m.in. z cementowni oraz browaru. Niewątpliwą atrakcją tej dzielnicy jest Góra św.Doroty wraz z zabytkowym kościółkiem. Góra jest doskonałym punktem widokowym na dolinę Czarnej Przemszy. Do centrum Będzina dojedziemy poprzez Las Grodziecki - orientację ułatwią nam dobrze przygotowane tablice informujące o lokalnej florze i faunie. Z lasu wyjeżdżamy na ulicę Wolności. Ulicą tą dojeżdżamy do ulicy Świerczewskiego - tu możemy zwiedzić Muzeum Zagłębia -która prowadzi nas aż pod samą Górę Zamkową. Po przejechaniu krótkiego odcinka Aleją H. Kołłątaja - wjeżdżamy na ulicę Zamkową. Prowadzi ona do celu naszej podróży - będzińskiego zamku.

 

będziński zamek

 

 

[powrót]