[spis tras]

Początkiem trasy jest katowicki Park im. Tadeusza Kościuszki (punktem początkowym jest Wieża Spadochronowa). W Parku zwiedzamy zabytkowy kościół p.w. św. Michała oraz cmentarz poległych żołnierzy radzieckich.
 

Park im. Tadeusza Kościuszki

 
Za parkiem skręcamy w ulicę Jasieńskiego. Po lewej stronie mijamy dzielnicę Zadole, gdzie w sezonie letnim istnieje możemy skorzystać z basenu kąpielowego (ośrodek  "Rolna"). Ulicami Kępową, a następnie Załęską i Ligocką kierujemy się  w stronę dzielnicy Panewniki. Przy skrzyżowaniu ulicy Kijowskiej z ulicami Panewnicką i Medyków możemy skręcić w lewo, aby zwiedzić  Klasztor o.o. Franciszkanów, wraz z ciekawym parkiem.
Kierując się ulicą Medyków wjeżdżamy w ulicę Wczasową, gdzie sezonowo czynne jest "Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Zadole".
Mijamy osiedle studenckie i ulicą Śląską jedziemy w stronę Lasów Panewnickich. Po kilkudziesięciu metrach kończy się nawierzchnia asfaltowa, a rozpoczyna żużlowa. Zmierzamy w stronę  ośrodka wypoczynkowego "Starganiec".
Za ośrodkiem kierujemy się w stronę mikołowskiej dzielnicy Dolina Jamny. W dalszym ciągu jedziemy drogami leśnymi (utwardzonymi).
Przecinamy ulicę Dolina Jamny, a po około 1 km wjeżdżamy na ulicę Reta Śmiłowicka. Jadąc nią dojeżdżamy do ulicy Gliwickiej (uwaga - przeprowadzamy rower - miejsce stosunkowo niebezpieczne - brak sygnalizacji świetlnej).
Po przejechaniu ulicy Kawalca drogami gruntowymi kierujemy się w stronę ulicy Podgórnej ( Mokre).
 

Mikołów, Park Mokre

 
Omijając ulicę Zamkowa, wjeżdżamy na teren  Parku Mokre. Przed parkiem możemy skręcić w kierunku mikołowskiej dzielnicy Mokre, aby zwiedzić kamieniołomy i zobaczyć  ciekawe piece do wypalania wapienia. Stąd możemy kierować się poprzez dzielnicę Bujaków w kierunku Gierałtowic a następnie Chudowa, gdzie możemy zobaczyć odrestaurowane ruiny Zamku w Chudowie.
Na wysokości parku skręcamy w prawo i jedziemy w stronę dzielnicy Stara Huta (ulica Kolonia Huta). Po kilkuset metrach dojeżdżamy do ulicy Torowej.
Po przejechaniu około 1300 m skręcamy w lewo w ulicę Leśną. Przecinamy ulicę Św.Wawrzyńca i mijamy Gorę Św. Wawrzyńca [zobacz również inne trasy na terenie Orzesza].
Za górą jedziemy jeszcze kilkaset metrów drogami leśnymi, po czym wjeżdżamy na ulicę Wiosny Ludów.
 

Mikołów, ul. Reta Śmiłowicka

 
Dojeżdżamy do centrum Orzesza. Po zwiedzeniu kościołów Św Wawrzyńca i Nawiedzenia N.M.P. ulicami Bukowina i Partyzancką omijamy orzeski Rynek ze względu na wzmożony ruch kołowy.
Ulicami Podgórną i K.Marksa dojeżdżamy do ulicy F.Stuska, która po kilkuset metrach przechodzi w ulicę Fabryczną.
 

Orzesze, ul. Fabryczna

 

 

[powrót]